Turinys
Kaip užvesti variklį esant šalčiams?
Daugelis automobilių savininkų, eksploatuojantys transporto priemonę vietovėje su atšiauriomis žemomis, ne kartą yra susidūrę su sunkumais užvedant variklį šaltuoju metų laiku. Nepaisant to, kad automobilių gamintojai nuolatos dirba ties sistemų ir technologijų, skirtų patikimo užvedimo užtikrinimui nepriklausomai nuo aplinkos sąlygų, tobulinimu, kartais nutinka taip, kad variklį ne tik sunku užvesti, bet iš viso neįmanoma to padaryti. Apie tai, kodėl tai nutinka ir kaip nelikti be transporto priemonės jūs sužinosite šiame straipsnyje.
Šeši faktoriai, turintys įtakos variklio užvedimui esant smarkiems šalčiams
- Pirminis pašildymas. Itinsvarbus dyzeliniams varikliams, kurių užvedimas esant žemoms temperatūroms iš viso nėra galimas be pašildymo.
Dyzelio pagrindu veikiančių variklių principas yra grindžiamas kuro polinkiui savaime užsiliepsnoti. Į variklį tiekiamas oras suspaudžiamas iki tol, kol jo temperatūra pasiekia 700–900 °С, kas yra būtina įpurškiamo kuro įsiliepsnojimui. Tačiau esant šaltiems orams tokios temperatūros suspaudžiant orą pasiekti neįmanoma. Todėl pavaros agregato konstrukcijoje naudojamos pakaitinimo žvakės, kurios užtikrina greitą oro pašildymą iki reikiamos temperatūros degimo kameroje. Bent vienos žvakės gedimas gali sukelti problemas su variklio užvedimu, todėl jas reikėtų tikrinti kiekvieną kartą prieš žiemos sezoną.
Benzininis variklis mažiau priklausomas nuo aplinkos temperatūros, lyginant su dyzeliniu, kadangi jame kuro uždegimui naudojama žiežirba, kurią sukuria uždegimo žvakė. Visgi, esant -24 оС temperatūrai benzinas negaruoja, todėl siekiant sukurti vienodesnę kuro ir oro masę mašinose su benzininiais varikliais taip pat naudojamos išankstinio pašildymo sistemos.
- Akumuliatoriaus būklė. Norint suspausti orą iki tam tikro lygio, reikalingas ganėtinai galingas akumuliatoriaus užtaisas. Baterijos energinė talpa labai priklauso nuo aplinkos temperatūros: jeigu manysime, kad esant +20 °С akumuliatoriaus įkrovimas yra šimtaprocentis, tai prie -20 °С jis sumažėja per pusę, o prie -30 °С visai iki 20 %. Dėl to, savo resursą išnaudojusio ar nepakankamai talpaus akumuliatoriaus energijos nepakaks starterio paleidimui. Be to, mašinose su dyzeliniais varikliais žiemos metu nerekomenduojama naudoti akumuliatorių, kurių paleidimo srovė yra mažesnė nei 320A.
- Kuro savybės. Nuo kuro sudėties priklauso jo garavimo temperatūra ir klampumas, todėl šaltuoju metų laiku reikia naudoti žieminį kurą, ir tai taikytina tiek benzininiams, tiek dyzeliniams pavaros agregatams. Žiemos klasės benzino sudėtyje yra žemos virimo temperatūros angliavandeniliai, kas padeda efektyviau kurti kuro ir oro mišinį bei iki galo deginta kurą žemos temperatūros sąlygomis. Dyzelinis žieminis kuras nėra linkęs kristalizuotis ir išlaiko aukštą klampumą esant šalčiams. Sumažinti dyzelinio kuro stingimo temperatūrą galima ir naudojant specialius priedus, kurie kartu iš jo šalina vandenį.
- Tinkamas kuro tiekimo sistemos veikimas. Efektyviam kuro ir oro mišinio sudarymui labai svarbu, kad kuras būtų gerai išpurškiamas. Todėl reikia laiku keisti filtrus ir valyti purkštukus. Stebėkite, kad bakas būtų pilnas: pusiau tuščiame rezervuare kur kas greičiau atsiranda kondensatas. Esant žemai temperatūrai jis gali užšalti, dėl ko gali sugęsti siurblys, užsiterši kuro magistralė ir iškilti kiti gedimai.
- Alyvos klampumas. Sutirštėjusi sutepimo medžiaga sutepimo sistemos kanalais juda lėčiau. Tai ne tik padidina variklio detalių nusidėvėjimą, bet ir sukelia papildomas pavaros agregato apkrovas. Norint palengvinti variklio užvedimą, šaltuoju metų laiku reikėtų naudoti atitinkamos klampumo klasės alyvą.
- Kompresija variklio cilindruose. Siekiant užtikrinti kuro uždegimui reikiamą slėgį būtina, kad degimo kameros būtų sandarios. Kompresijos sumažėjimas viename iš cilindrų apsunkina variklio užvedimą žemoje temperatūroje.
Septynios AutoDoc rekomendacijos, kurios padės jums užvesti variklį net esant itin smarkiems šalčiams
- Nuorinkite kuro sistemą, kad slėgis joje padidėtų iki darbinio. Šį metodą galima naudoti tik automobiliuose, kurių kuro siurblys suveikia įjungus degimą. Norint tai padaryti, reikia pasukti raktą uždegimo spynoje į antrą poziciją, kad būtų aktyvuotas kuro siurblys, o po kelių sekundžių išjungti degimą. Po to palaukite pusę minutės ir pakartokite operaciją. Tai atlikę, pabandykite paleisti variklį starteriu.
- Pašildykite akumuliatorių. Po ilgesnio stovėjimo, minutei įjunkite artimąsias arba tolimąsias šviesas, ar šildytuvo ventiliatorių. Šiek tiek pašildžius, akumuliatoriaus talpą ir paleidimo srovės intervalas padidės. Tačiau prieš variklio paleidimą reikia išjungti visus elektrinius prietaisus, kad tuščiai nenaudoti baterijos energijos.
- Pašildykite degimo kamerą. Šis būdas aktualus tik dyzeliniams automobiliams. Įjunkite degimą, palaukite, kol užges pakaitinimo žvakių indikatorius, o tada išjunkite degimą. Kelis kartus iš eilės pakartokite šį procesą. Dėl pakaitinimo žvakių veikimo, jūs galėsite greitai pašildyti degimo kameras iki reikiamo lygio.
- Patikrinkite ir, jeigu reikia, išvalykite akumuliatoriaus gnybtus. Dėl nepakankamai patikimo kontakto elektros grandinėse padidėja pasipriešinimas, kas priveda prie paleidimo srovės galingumo sumažėjimo, dėl ko neįmanoma užvesti variklio.
- Iki galo nuspauskite sankabos pedalą. Ši rekomendacija aktuali tik automobiliams su mechanine pavarų dėže. Atjungdami variklį nuo pavarų dėžės, jūs sumažinate jo apkrovą, o tai reiškia, kad užvesti pavaros agregatą bus kur kas lengviau.
- Nelaikykite starterio įjungto ilgiau negu 10 sekundžių. Priešingu atveju, komponentas gali sugęsti. Jeigu pavaros agregato nepavyko paleisti iš pirmo kartu, pakartokite bandymą po kelių minučių.
- Pasinaudokite aerozoliais greitam variklio paleidimui. Juos galima rasti įvairių gamintojų asortimente, tokių kaip Liqui Moly, Presto, Mannol ir kitų įmonių. Šių aerozolių sudėtyje yra eteriai, kurie užsiliepsnoja esant žemesnėms temperatūroms, negu kuras. Dėl to kuro uždegimas užtikrinamas ne tik žemoje temperatūroje, bet ir aukšto drėgnumo sąlygomis, esant žemam energijos lygiui akumuliatoriuje ir nepakankamai efektyviam žiežirbų sukūrimui. Naudojant šias priemones labai svarbu tiksliai vadovautos gamintojų instrukcijomis: įpurškus pernelyg didelį aerozolio kiekį į oro įsiurbimo ertmę galima pažeisti pavaros agregatą.
Išvada. Norint, kad variklio paleidimas šaltuoju metų laiku nekeltų sunkumu, šaltajam sezonui reikia ruoštis iš anksto. Tam būtina pakeisti vasarinę alyvą į žieminę, sumontuoti naują alyvos filtrą, išplauti kuro sistemą, patikrinti akumuliatoriaus elektrolito tankį ir, jeigu reikia, įsigyti talpesnę bateriją. Taip pat reikia įsitikinti, kad tinkamai veikia uždegimo ir pakaitinimo žvakės, pavaros agregatas ir susijusios sistemos. Be to, reikia patikrinti generatoriaus diržo įtempimą, kadangi nuo jo veikimo priklauso akumuliatoriaus įkrovimo efektyvumas. Nepamirškite: tik teisingas visų automobilio sistemų veikimas garantuoja patikimą transporto priemonės paleidimą nepriklausomai nuo oro sąlygų.