Turinys
Kas kiek laiko reikia keisti tepalus ir kiek tai kainuoja?
Variklio alyvos keitimas – paprasta ir kiekvienam automobilio vairuotojui įkandama užduotis. Ir nors tai visiškai nereikalauja nei daug laiko, nei pastangų, yra žmonių, teigiančių, kad alyvos keitimas nėra pirmos būtinybės užduotis. Drįstame prieštarauti. Alyvos keitimas yra nė kiek mažiau būtinas nei padangų keitimas. Laiku keičiant tepalus išvengiamas variklio darbo gedimas, kuris jau pareikalaus ir laiko, ir pinigų, o blogiausiu atveju suges nepataisomai.
Kodėl reikia keisti alyvą?
Paprastai atsakant į šį klausimą, alyvą reikia keisti, kadangi pasibaigus jos eksploatacijos laikui, sumažėja jos tepimo savybės. Taip nutinka kadangi alyva kaupia degimo produktus, joje kaupiasi suodžiai, abrazyvinės dalelės, keičiasi charakteristika. Alyva tampa klampi ir nebegali patekti ant kitų komponentų, dėl to jie ima trintis, dilti. Dėl didelio susikaupusių suodžių kiekio tepalai praranda atsparumą ribinėms temperatūroms ir antikorozines savybes, o suodžiais ir kitais degimo produktais pasidengia variklio dalys. Galimas ir atvirkštinis variantas – alyva skystėja. Tai reiškia, kad tepimas tampa mažiau efektyvus. Trumpai tariant – nekeičiama alyva neatlieka savo funkcijos ir trukdo sklandžiam variklio darbui, ko pasekoje gali tapti variklio gedimo priežastimi.
Kada reikia keisti alyvą?
Kilometražas
Yra daugybė išsiskiriančių nuomonių šiuo klausimu. Šiai dienai priimta vadovautis nuvažiuotų kilometrų skaičiumi – kas 10-15 tūkst. kilometrų. Arba kartą/du per metus. Tačiau kai kurie teigia, kad nuvažiavus 15 tūkst. kilometrų alyva nepraranda savo tepimo savybių ir, kai kuriais atvejais, tai tiesa. Ar tai reiškia, kad nuvažiavus kiek kilometrų galima ramiai nuvažiuoti dar porą tūkstančių? Ne, tikrai nerekomenduojama. Visų pirma verta įsidėmėti, kad alyvos tepimo savybės tiesiogiai priklauso nuo važiavimo stiliaus, sąlygų, klimato, oro temperatūros, variklio būklės ir, be abejonės, pasirinktos alyvos kokybės. Šie kriterijai pas kiekvieną vairuotoją gali ženkliai skirtis, tad visada rekomenduojama laikytis nuvažiuotų kilometrų taisyklės arba keisti tepalus pagal pasirinkto produkto gamintojo rekomendacijas. Beje, važiuojant miesto gatvėmis rekomenduojama alyvą keisti likus 10 proc. rekomenduojamo kilometražo.
Pakitusi spalva
Tai, kad atėjo metas keisti alyvą galima nustatyti pagal jos spalvą. Tepalai tampa ženkliai tamsesnės spalvos dėl susikaupusių nuosėdų. Tačiau reikia atminti, kad kai kurių gamintojų produkto spalva iš pat pradžių būna tamsesnė, o dyzeliniuose varikliuose alyva pajuoduoja beveik iškart ir tai yra normalu. Jei abejojate, vadovaukitės gamintojo nurodymais.
Naujas automobilis
Jei įsigijote naudotą automobilį ir nežinote kada paskutinį kartą buvo keisti automobilio skysčiai, patariama juos pasikeisti. Deja, kolkas nėra galimybes nustatyti bake esančios alyvos būklę namų sąlygomis, todėl saugiausia būtų ją pakeisti. Mažiausiai ko norėtųsi, tai nespėjus pasidžiaugti naujai įsigytų automobiliu vežti jį į autoservisą dėl variklio gedimų.
Sezonų kaita
Geriausias laikas keisti alyvą – pavasaris. Tai nereiškia, kad reikia pulti kartu su padangomis keisti alyvą, tačiau jei artėjant pavasariui artėja ir 15 tūkst. nuvažiuotų kilometrų, geriausia būtų pasikeisti. Po žiemos ir šalčių alyva būna „nusidėvėjusi“, todėl artėjant šiltajam sezonui ir ilgų kelionių planavimui reikėtų pasirūpinti šviežiais tepalais.
„Piltuvėlis“
Turbūt nenustebsite, jei pasakysime, kad alyvą reikia keisti ar ją papildyti jei prietaisų skydelyje užsidegė piltuvėlio formos lemputė.
Alyvos keitimo kaina
Alyvos kaina skaičiuojama litrais. Priklausomai nuo produkto, kaina gali skirtis. Variklio alyvos talpa dažniausiai būna 4-6 litrai, tad kiek kainuos pasikeisti alyvą priklauso nuo automobilio ir pasirinkto produkto. Keičiant tepalus patariama pasikeisti ir alyvos, kuro ir oro filtrus. Alyvos ir oro filtrai keičiami kaskart keičiant tepalus. Kuro filtras keičiamas kas 40-60 tūkst. kilometrų. Kiekvienas autoservisas nustato savo kainoraštį, tad šios paslaugos kaina gali smarkiai svyruoti. Geriausia būtų skambinti ir domėtis.
Kokia alyvą pasirinkti?
Šaltojo sezono metu svarbu naudoti šalčiui atsparius tepalus, kad nesikeistų jų klampumas ir būtų užtikrinamas geras sutepimas. Populiariausiomis laikomos 5w30 ir 5w40 tipų alyvos. Raidė „W“ reiškia, kad alyva yra tinkama naudoti žiemą, o prieš ją esantys skaičiai nurodo kokioje temperatūroje alyvos siurblys gali veikti be trikčių. Toliau einantys skaičiai nurodo klampumo savybes. Abiejų tepalų savybės esant žemai temperatūrai yra vienodos ir gali būti naudojami esant ekstremaliai žemai temperatūrai. Skiriasi tepalų kinematinės klampos diapazonas. Jei dažniau važinėjate mieste, stovite kamščiuose, arba priešingai, mėgstate prasilėkti su vėjeliu, patariama rinktis 5w40 alyvą. Ji taip pat labiau tiks senesniems automobiliams. Jei esate linkę važinėti ramiau, taupyti degalus ir rūpinatės aplinka, tuomet labiau tiks 5w30. Daugiau sužinoti apie alyvą galite perskaitę straipsnį Kokią variklio alyvą geriau rinktis žiemą: „5w30“ ar „5w40“.
AUTODOC rekomenduoja rinktis Motul variklio alyvą. Šie tepalai ne tik kokybiški ir plačiai naudojami, bet ir pelnė mūsų klientų gerus atsiliepimus. Geresniam rezultatui pasiekti ir užtikrinti visokeriopą automobilio apsaugą patariame užmesti akį ir į variklio alyvos priedus.
Žinoma, nevisada lengva suprasti ar pasirinkti tepalai tinka jūsų automobiliui. Sintetiniai? O gal mineraliniai? Ką jau kalbėti apie alyvoje esančius priedus… Esant tokiai produktų pasiūlai lengva susipainioti. Kad būtų paprasčiau, kviečiame apsilankyti mūsų internetinėje parduotuvėje ir išsirinkti variklio alyvą pagal automobilį. Jums tereikės įvesti savo automobilio duomenis ir mūsų paieška pasiūlys būtent jūsų automobiliui tinkamus produktus. Paprasčiau nebūna!
Tikimės šis straipsnis buvo naudingas ir informatyvus, o mūsų komanda linki jums sklandžių kelionių!
TOP produktai šia tema: