Turinys
Kas kiek laiko rekomenduojama keisti stabdžių skystį ir kiek tai kainuoja?
Stabdžių sistema yra viena iš svarbiausių sistemų transporto priemonėje Nuo jos tiesiogiai priklauso vairuotojo, keleivių ir kitų eismo dalyvių saugumas, todėl kiekvieno vairuotojo pareiga užtikrinti, kad ši sistema veiktų nepriekaištingai. Stabdžių skystis yra nepakeičiama ir labai svarbi stabdžių sistemos dalis, kuria taip pat reikia tinkamai pasirūpinti. Tad trumpai aptarsime, kokią funkcija atieka stabdžių skystis ir kodėl būtina jį keisti laiku.
Stabdžių skystis užtikrina, kad stabdymas būtų efektyvus, saugus ir minkštas. Stabdant, hidraulinė sistema perduoda spaudimo jėgą ratų stabdžių mechanizmams. Trinties jėga stabdo automobilį, o susidariusi šiluma įkaitina skystį. Jei šis yra pasenęs ar netinkamas, jis gali pradėti virti. Dėl to gali susidaryti dujų kamščiai, garai ir stabdžiai praras stabdymo efektyvumą, kitaip tariant, bus minkštas stabdžių pedalas. Be to, stabdžių skystis atlieka antikorozinę funkciją, tepa besitrinančias dalis.
Jei sistemoje yra skysčio trūkumas, sumažės stabdymo efektyvumas. Tačiau kas nutiks, jei jis nebus keičiamas laiku? Žinoma, jis praras savo pirmines savybes. Bėgant laikui, stabdžių skystis sugeria vandenį. Tai reiškia, kad pasenusiame produkte bus didesnis vandens kiekis ir tai gali tapti stabdžių sistemos komponentų korozijos priežastimi. Jei skystyje yra iki 1 % vandens, jis išlaiko geras savybes, jo virimo temperatūra atlaiko virš 185 ℃ (naujesni produktai atlaiko net 230 ℃). Jei vandens kiekis skystyje siekia 2 %, tai gerokai sumažina jo savybes,o virimo temperatūra sumažėja apie 20 ℃. Kritinė situacija susidaro tada, kai vanduo siekia 3 % ir daugiau. Tuomet stabdžių skystis turi būti pakeistas, priešingu atveju jis gadins stabdžių sistemą.
Kada keisti stabdžių skystį?
Šią informaciją nurodo gamintojas ant produkto pakuotės, dažniausiai tai reikia daryti kas 1-3 metus. Savarankiškai tai padaryti vargu ar pavyks, kadangi prieš pilant naują skystį reikia nuorinti sistemą ir nupilti seną skystį. Tai daroma hidrauliniu keltuvu pakėlus automobilį ir nuėmus visus ratus, kadangi nuorinimo varžtai yra prie jų. Be to, keičiant skystį atliekama patikra. Įvertinama sistemos komponentų būklė, sandarumas.
Yra keli požymiai signalizuojantys, kad atėjo laikas atlikti šią procedūrą.
Spalva. Paprasčiausias būdas patikrinti ar laikas keisti skystį yra patikrinti jo spalvą bakelyje. Tamsi spalva reiškia, kad laikas atsinaujinti.
Korozija. Jei pastebėjote rūdis ant stabdžių suportų, stūmoklių ir cilindrų vadinasi skystyje didelis vandens kiekis. Taip pat jis praradęs savo antikorozines savybes.
Sunkumai stabdant. Jei jaučiamas sumažėjęs stabdymo efektyvumas nors skysčio kiekis sistemoje yra tinkamas, tai gali būti ženklas, kad stabdžių skystyje yra didelis vandens kiekis. Toks skystis greitai kaista ir neatlieka savo funkcijos.
Stabdziu sistemos komponentų keitimas. Keičiant seną dalį nauja reikia pakeisti ir skystį. Neretai pasitaikanti problema – stabdžių žarnelės įtrūkimai. Jei pastebėjote, kad vis dažniau pritrūksta skysčio sistemoje, patikrinkite, ar žarnelė nėra pažeista.
Naudotas automobilis. Visus automobilio skysčius reikia keisti įsigijus naudotą automobilį, ypač jei nežinote kada paskutinį karta jie buvo keičiami.
Galiojimo laikas. Jei nežinote kas kiek laiko reikia keisti naudojamą skystį, patariama tai atlikti kas 2 metus arba 50 tūkstančių kilometrų.
Užterštas skystis. Jei per klaidą buvo įpilta kitokio skysčio, skiesti negalima. Teks pakeisti nauju. Priešingu atveju jis bus užterštas, gali susidaryti dalelių ar nuosėdų kenkenčių stabdžių sistemai.
Kokį skystį pasirinkti?
Pagal sudėtį išskiriamos trys rūšys: mineraliniai, silikoniniai ir glikoliniai. Kiekviena jų turi savo privalumų ir trūkumų.
Mineraliniai. Pliusai: geros tepimo ir apsaugos savybės, nearo dažytų paviršių. Minusai: neatitinka tarptautinių standartų reikalavimų, žema užvirimo temperatūra, didelis klampumas, nenaudojami su diskiniais stabdžiais.
Silikoniniai (DOT 5): Pliusai: klampumas nepriklauso nuo temperatūros, atsparumas įvairioms medžiagoms ir drėgmei, efektyvumas esant -100 ir +350 temperatūroms. Minusai: nesuderinami su kitais stabdžių skysčiais, blogos tepimo savybės.
Glikoliniai (DOT 3, DOT 4 ir DOT 5.1). Pliusai: geros tepimo savybės, aukšta užvirimo temperatūra, normalus klampumas. Minusai: aktyviai sugeria ore esančią drėgmę. Glikoliniai skysčiai gali būti maišomi tarpusavyje, tačiau to daryti nerekomenduojama.
Svarbu! Atkreipkite į produkto galiojimo laiką nurodytą ant pakuotės. Pasibaigus galiojimo laikui skystis netenka savo savybių. Rekomenduojame atkreipti dėmesį į mūsų siūlomus DOT 4 bmw e60 stabdžių skysčius.
Keitimo kaina
Stabdžių skysčių keitimo kaina gali skirtis priklausomai nuo paslaugos tiekėjo ir produkto. Todėl teks teirautis individualiai. Į autoservisą atsivežus savo įsigytą produktą galima sutaupyti ir būti tikriems dėl įpilto skysčio kokybės. Mūsų internetinėje parduotuvėje rasite tinkamiausią stabdžių skystį automobiliui už jums patogią kainą.
Automobilio skysčiai, kaip ir dalys, yra transporto priemonės dalis, todėl jais visada reikia pasirūpinti laiku, bei būti tikriems dėl jų kokybės ir galiojimo laiko. Tikimės, šis straipsnis buvo jums naudingas ir informatyvus. Gero kelio ir iki pasimatymo!
TOP produktai šia tema: