Turinys
Kodėl praslysta sankaba?
Jums atrodo, kad automobilis įsibėgėja lėčiau, negu įprastai ir sunkiau įveikia važiavimą įkalne? Neskubėkite ieškoti gedimų uždegimo ir kuro tiekimo sistemose: jeigu kartu su šiais požymiais padidėjo laisvoji sankabos pedalo eiga, o salone kartais juntamas nemalonus degėsių kvapas, tikriausiai problema slypi sankabos praslydime. Mes papasakosime, kodėl tai atsitinka ir kaip to išvengti.
Kokia yra automobilio sankabos sandara?
Sistema yra reikalinga tolygiam variklio ir transmisijos sujungimui ir atjungimui tam tikrais važiavimo momentais: perjungiant pavaras, pradedant važiuoti iš vietos, sustojant. Šiais laikais labiausiai paplitusi yra frikcinė sankaba, kurioje sukimo momentas yra perduodamas pasinaudojant trinties jėga. Pagrindiniai elementai yra:
- Sankabos mazgas. Susideda iš sankabos diskatoriaus, gaubto ir membraninės spyruoklės. Gaubtas varžtais yra tvirtai pritvirtintas prie variklio. Jo sujungimui su suspaudimo plokšte naudojamos specialios spyruoklės. Kai sankaba įjungiama, jos suspaudžiamos, o kai išjungiama – atsispaudžia ir pastumia suspaudimo plokštę toliau nuo sankabos disko. Suspaudimo plokštės aktyvavimui skirta membraninė spyruoklė. Kai sankaba įjungta, jos plunksnos išlieka atviroje padėtyje, o vidinė dalis stumia prispaudimo plokštę, kuri prispaudžia pagrindinį sankabos diską prie variklio smagračio.
- Sankabos diskas. Įrengtas tarp variklio ir suspaudimo plokštės. Tai yra metalinis apskritimas, prie kurio kniedėmis pritvirtinti frikciniai antdėklai. Vidinis jo stebulės paviršius yra išdrožomis sujungtas su pagrindiniu pavarų dėžės velenu. Tolygiam pavarų perjungimui ir svyravimų šalinimui detalės konstrukcijoje yra numatytos slopinančios spyruoklės. Kai sankaba įjungta, komponentas būna prispaustas prie smagračio, kas ir užtikrina sukimo momento perdavimą nuo variklio į transmisiją.
- Išminamasis guolis. Įrengtas mazgo sukimosi ašyje. Reikalingas slopinančios spyruoklės aktyvavimui. Kai kuriuose automobiliuose naudojamas ne išminamasis, o atitraukiamasis guolis.
- Paleidimo šakė. Mechanizmo pavaros dalis, užtikrinanti išminamojo guolio judėjimą.
Sistema veikia tokiu būdu: paspaudus pedalą, veikiama pavaros mechanizmo paleidimo šakė pradeda spausti išminamąjį guolį, judindama jį pagal sukimosi ašį link smagračio. Išminamasis guolis aktyvuoja slopinančią spyruoklę, kuri, susispausdama, yra atitraukiama nuo prispaudimo plokštės paviršiaus. Dėl to atsilaisvina spyruoklės, kurios išsitiesdamos nustumia prispaudimo plokštę nuo sankabos disko. Sankabos diskas dėl to atsitraukia nuo smagračio. Taip nutrūksta sukimo momento perdavimas.
Sankabos praslydimas: dėl ko atsiranda problema
Sistemos veikimo korektiškumas priklauso nuo trinties jėgos, atsirandančios tarp sankabos disko ir smagračio. Jeigu dėl kokių nors priežasčių trinties koeficientas sumažėja, kontaktuojantys paviršiai pradeda praslysti ir sukimo momentas iš variklio į transmisiją yra perduodamas ne iki galo. Dėl to, automobiliui norint įsibėgėti iki tam tikro greičio, reikia daugiau laiko, o jo pravažiavimo galimybės sumažėja. Taip pat tampa sunkiau važiuoti įkalne, kadangi pajėgumo, perduodamo į pavarų dėžės veleną, neužtenka transporto priemonės judėjimui.
Penkios dažniausios sankabos praslydimo priežastys
- Frikcinių antdėklų ir diskų paviršių nusidėvėjimas, pažeidimai. Pernelyg smarkiai nusitrynę frikciniai antdėklai dėl sumažėjusio storumo yra nepakankamai stipriai prispaudžiami prie smagračio paviršiaus. Mechanizmo suspaudimo pajėgumo nepakanka tam, kad galima būtų užtikrinti nejudantį jo elementų sujungimą. Deformuotas antdėklas prie smagračio prisispaudžia netolygiai.
- Frikcinių antdėklų tepaluotumas. Tai turi įtakos sukibimo charakteristikų suprastėjimui. Dėl nedidelio trinties koeficiento, kontaktuojantys elementai praslysta.
- Membraninės spyruoklės susilpnėjimas arba pažeidimas. Jeigu spyruoklės standumas sumažėjo, prispaudimo plokštės slėgio, atsirandančio paspaudus pedalą, nepakaks mazgo įjungimui.
- Pavaros mechanizmo gedimas. Pavaros troso išsitempimas, paleidimo šakės pažeidimai automobiliuose su mechanine pavara, guminių detalių padidėjimas arba elementu sandarumo pažeidimas mašinose su hidrauline pavara taip pat sukelia sankabos praslydimą, kadangi membraninės spyruoklės paspaudimo pajėgumo nepakanka tam, kad būtų užtikrintas susijusių detalių kontaktas.
- Nusidėvėjimo kompensavimo mechanizmo pažeidimai. Dėl reguliavimo žiedo ar jutiminės spyruoklės gedimų tampa nebeįmanoma reguliuoti tarpo. Dėl to sumažėja prispaudimo plokštės spaudimo pajėgumas.
Šešios rekomendacijos, kurios padės išvengti sankabos praslydimo
- Stenkitės sistemos komponentus keisti komplektu. Vidutinis prispaudimo plokštės ir sankabos disko, membraninės spyruoklės ir išminamojo guolio tarnavimo laikas yra daugmaž vienodas ir siekia 100000–150000 kilometrų ridos. Todėl norint, kad sistema tarnautų kuo įmanoma ilgiau, visada atlikite kompleksinį jos komponentų keitimą.
- Stebėkite automobilio mazgų ir agregatų sandarumą. Variklio ir transmisijos tarpinių žema kokybė ar pažeidimai, tepalo ištekėjimas iš pirminio veleno riebokšlio ar alkūninio veleno guolio, hidraulinės pavaros sandarumo pažeidimai tampa antdėklų tepaluotumo priežastimi.
- Komponentus rinkitės priklausomai nuo vairavimo stiliaus. Ramiam ir apgalvotam vairavimui tiks standartinė sankaba su frikciniais antdėklais iš kompozitinių medžiagų. Jie pasižymi optimaliu trinties koeficientu, nedidele darbine temperatūra, taip pat nedaug kainuoja. Tačiau sportiniuose automobiliuose geriau montuoti specialią sankabą, skirtą didesnėms apkrovoms. Jos antdėklai gaminami iš medžiagų su karbono ir kevlaro priedais, taip pat iš vario, aliuminio, ketaus ir keramikos mišinio. Jos atlaiko kur kas didesnę temperatūrą, pasižymi didesniu atsparumu nusidėvėjimui ir tinka agresyviam vairavimo stiliui.
- Stebėkite pedalo eigos reguliavimo teisingumą. Nepakankama pedalo eiga priveda prie to, kad sankaba nėra iki galo išjungiama. Tai sukelia greitesnį frikcinių antdėklų nusidėvėjimą ir gali tapti perkaitimo bei sankabos disko deformacijos priežastimi.
- Visada naudokite darbinį skystį, kurį rekomenduoja gamintojas. Nemaišykite skirtingos sudėties priemonių. Agresyvus junginiai, atsirandantys sumaišymo atveju, arba komponentai, esantys tam tikros klasės skysčiuose, gali destruktyviai paveikti hidraulinės pavaros sistemą.
- Laikykitės šių sankabos eksploatavimo taisyklių:
- pradedami judėjimą, iš pradžių sumažinkite pedalo paspaudimą iki tokio lygio, kad automobilis pajudėtų iš vietos ir pradėtų lėtai važiuoti, o tada pusiau nuspaustoje padėtyje pedalą palaikykite 2–3 sekundes, po ko atleiskite jį iki galo;
- nepradėkite judėjimo esant aukštoms variklio apsukoms;
- važiuodami nuokalne, įjunkite pirmąją pavarą, kartais nuspausdami stabdžių pedalą, kad išvengtumėte detalių perkaitimo;
- bandydami išvažiuoti iš sudėtingų bekelės vietų, pavyzdžiui, užstrigus baloje, pusnyje ar purve, geriau pasinaudokite buksavimo trosu, jeigu yra tokia galimybė;
- važiuodami, nuolatos nelaikykite kojos ant sankabos pedalo, kad išvengtumėte netyčinio jo paspaudimo;
- neapkraukite automobilio daugiau, negu leidžia normos, ypač važiuojant nekokybiškais keliais: tai smarkiai padidins mazgo apkrovas.
Išvada. Sankabos praslydimas – ganėtinai plačiai paplitęs gedimas, kuris vairavimą padaro ne tik nekomfortišku, bet ir pavojingu. Vis dėlto, daugelyje atvejų problemos atsiradimui kelią užkirsti gali kiekvienas vairuotojas. Tam būtina pirkti kokybiškas autodalis ir laikytis aukščiau išvardintų rekomendacijų.