Plus
Išbandyti premium paskyrą
0   Prekės
#
0,00 €
Pridėkite prekę į krepšelį norėdami atlikti pirkimą

Kokią variklio alyvą geriau rinktis žiemą: „5w30“ ar „5w40“

Prenumeruoti
MŪSŲ NAUJIENLAIŠKIUS

Norėdami gauti paskutines naujienas ir patarimus, įrašykite savo el. pašto adresą:

Sutepimo sistema tiesiogiai veikia variklio veikimo trukmę. Prieš ateinant žiemai daugelis vairuotojų pradeda nerimauti, kokią alyvą jiems reikėtų rinktis, kad visiškai užtikrinti variklio apsaugą. Mes apžvelgsime dviejų populiariausių alyvos rūšių savybes: „5w30“ ir „5w40“, tam kad išsiaiškintume, kuri iš jų yra geriausia naudoti šaltuoju metų laiku.

Ką reiškia toks ženklinimas?

Net esant stipriam šalčiui, alyva, skirta naudoti žiemą, turėtų išlaikyti pakankamą klampumą šaltam varikliui sutepti. Taigi, skaitmenys prieš raidę „W“ nurodo temperatūrą, kurioje alyvos siurblys gali veikti be problemų, o alkūninį veleną galima pasukti pakankamai, kad užvesti variklį. Raidė „W“ nurodo, kad alyva gali būti naudojama žiemos metu. Po jos einantys skaičiai nurodo aukštos temperatūros charakteristikas, apibrėžtas viršutine ir apatine kinematine klampos riba prie 100 °C temperatūros, taip pat dinamine klampa 150 °C temperatūroje ir 106-s šlyties greičiu.

Siekdami sukurti universalius produktus, gamintojai naudoja įvairius alyvos priedus, kuriuos būtų galima naudoti tiek aukštoje, tiek žemoje temperatūroje. Tokie priedai mažina klampumo priklausomybę nuo temperatūros, bet gali turėti įtakos kitoms tepalų savybėms.

„5w30“ ir „5w40“ tepalų savybės

Šių tepalų savybės žemoje temperatūroje yra vienodos. Abu produktai užtikrina optimalų klampumą variklio užvedimo metu prie -30 °C, o tekamumą – prie -35 °C temperatūros. Tačiau jų savybės aukštoje temperatūroje skiriasi. „5w30“ alyvos kinematinė klampa skiriasi diapazone nuo 9,3 iki 12,5 mm2/s, dinaminis klampumas yra 2,9 mPas. Atitinkamai „5w40“ alyvos – 12,5-16,3 mm2/s ir 3,5 mPas.

Kiekvienas iš šių produktų turi savo privalumus ir trūkumus. „5w40“ alyva sukuria stipresnę ir storesnę tepalo plėvelę, puikiai užpildo tarpus, atlaiko dideles apkrovas, todėl dažnai naudojama galinguose aukštos klasės sportiniuose automobiliuose. Tačiau dėl didelės pasipriešinimo jėgos gali paveikti variklio dinamiką. Be to, kuo didesnis tepalo naudojimo temperatūros intervalas, tuo trumpesnis jo veikimo laikas.

Tepalai „5w30“ turi didesnę pumpavimo galimybę. Jie daug efektyviau valo variklio detales, prisidėdami prie jų aušinimo ir degalų taupymo. Tačiau, kai naudojami tokie tepalai, jei padidėja kontaktuojančių detalių trinties tarpai, gali atsirasti nuotėkis.

3 pagrindiniai patarimai renkantis tepalus

  1. Jeigu jūs naudojate automobilį miesto sąlygomis, dažnai užstringate spūstyse, važiuojate dideliu greičiu, o jūsų automobilis yra senas – rinkitės alyvą su „5w40“ klampa. Bet jei norite važinėti ramiai, taupyti kurą ir siekti ekologiškumo – rinkitės „5w30“ tepalus.
  2. Nepriklausomai nuo klampos, renkantis tepalus, reikia atsižvelgti ir į kitus parametrus:
    • Alyvos pagrindo sudėtis. Vieniems automobiliams tinkami tik sintetiniai tepalai, kitiems – tik mineraliniai.
    • „API“ ir „ACEA“ klasifikacija. Net gaminiai su tuo pačiu „SEA“ klampumo laipsniu gali skirtis savo priedų kiekiu, pelenų kiekiu ir kitais parametrais. Šiose klasifikavimo sistemose atsižvelgiama į visus tokius skirtumus.
  3. Atminkite, kad „5w30“ alyvą pakeisti į „5w40“ galima tik tada, kai tai leidžia transporto priemonės gamintojas. Priešingu atveju variklis gali sugesti pirma laiko.

Kodėl svarbus automobilių gamintojo variklių alyvos patvirtinimas?

Alyvos klampa yra gana santykinis parametras. Variklio veikimo metu jo temperatūra nuolat keičiasi. Tai reiškia, kad tepalo klampa ir alyvos plėvelės storis mažėja arba didėja. Projektuodami variklį gamintojai tiksliai apskaičiuoja variklio alyvos savybių dinamiką. Tuomet pasirenka tinkamą produktą, atitinkantį visų variklio darbo rėžimų reikalavimus.

Pavyzdžiui, variklio užvedimo metu alyvos plėvelės storis yra daug didesnis negu tuomet, kai variklis pasiekia darbinę temperatūrą. Dėl to padidėja trintis tarp kontaktuojančių detalių. Tai skatina greitesnį variklio įšildymą. Kai temperatūra didėja, alyvos klampa mažėja, dėl to trinties jėga ir variklio apkrova taip pat sumažėja.

Jei alyvos klampa viršija gamintojo nurodytą ribą, užvedimo metu variklis patirs didžiulę apkrovą. Tai ypač pavojinga, kai apsisukimų dažnis ir sukimosi greitis staigiai didėja, bet klampa neatitinka esamos temperatūros. Tai gali nulemti variklio perkaitimą. Be to, pastovus darbas pernelyg didelėmis apkrovomis daro įtaką variklio ilgaamžiškumui. Taip pat, dėl nuolatinio perkaitimo greičiau oksiduojasi tepalai.

Sumažinta klampa yra ne mažiau pavojinga. Dėl nepakankamai patvarios alyvos plėvelės, trinties vietos nusidėvės žymiai greičiau. O esant dideliam apsisukimų dažniui, alyvos trūkumas gali sukelti variklio „traukulius”, kai tuo tarpu pats tepalas degs greičiau.

Išvada

Tepalus visada reikia rinktis pagal gamintojo technines rekomendacijas. Jei jis leidžia naudoti skirtingos klampos tepalus, tuomet pirmenybę teikite gaminiui, kuris geriausiai atitinka transporto priemonės eksploatavimo sąlygas, techninės apžiūros sąlygas bei detalių būklę. Be to, nepakanka vien tik klampumo faktoriaus – alyvos sudėtis ir jos „API“ bei „ACEA“ klasė/kategorija yra taip pat svarbios. Neskubėdami išsirinkite tepalus, įsigykite juos „AUTODOC“ internetinėje parduotuvėje ir jūsų automobilio variklis bus patikimai apsaugotas žiemos sezonu.