Plus
Išbandyti premium paskyrą
0   Prekės
#
0,00 €
Pridėkite prekę į krepšelį norėdami atlikti pirkimą

Adblue sistema: faktai, mitai, gedimai ir remontas

Prenumeruoti
MŪSŲ NAUJIENLAIŠKIUS

Norėdami gauti paskutines naujienas ir patarimus, įrašykite savo el. pašto adresą:

Technologijų amžiuje kaip nieka tapo aktuali ekologijos tema. Su naujais išradimais atsiranda vis daugiau minčių kaip galima būtų palengvinti sau gyvenimą kuo mažiau kenkiant aplinkai. Ši tema ypač paplitusi automobilių industrijoje. Siekiant tausoti aplinką, rinkoje siūlomas kuo švaresnis kuras, pristatomi vis tarp vartotojų populiarėjantys elektromobiliai, į automobilius diegiami filtrai ir panašiai. Vienas iš naujausių komponentų rinkoje dyzeliu varomiems automobiliams yra Adblue sistema. Jos tikslas – taršos mažinimas. Tad šiame straipsnyje pakalbėsime plačiau apie šią sistemą, jos veikimo principą ir naudą.

Kas yra Adblue sistema?

Kalbant konkrečiau, Adblue yra skystis. Tai bespalvis, išgrynintas karbamido tirpalas. Jis skirtas šalinti kenksmingas azoto oksido dujas. Oficialiai jis yra pavadintas AUS32 (Aqueous Urea Solution 32.5 %). Skystis yra sudarytas iš 32,5 % švaraus karbamido tirpalo ir 67,5 % demineralizuoto vandens.

Kokiuose automobiliuose naudojama ši sistema?

Jau seniai sistema yra naudojama krovininiuose automobiliuose ir kitose sunkiasvorėse transporto priemonėse, tačiau neseniai Adblue pradėta naudoti lengvuosiuose automobiliuose. Tikėtina, kad netolimoje ateityje kiekviename dyzelinį variklį turinčiame automobilyje bus sėkmingai įdiegta ši sistema, kurios pagalba į aplinką pateks minimalus įmanomas toksiškų dujų kiekis.

Kam reikalinga ši sistema?

Kaip veikia Adblue sistema?

Paprastai tariant, ji reikalinga siekiant ekologiškumo. Automobilių išskiriamos dujos aktyviai dalyvauja sukeliant šiltnamio efektą ir prisideda prie klimato kaitos. Europos Sąjunga siekia maksimaliai sumažinti automobilių daromą žalą aplinkai, tad 1992 metais pasirašė EURO1 direktyvą, kurioje buvo numatyta, kad į aplinką gali patekti ne daugiau kaip 2.72g/km anglies monoksido, 0.14g/km kietųjų dalelių bei 0.97g/km angliavandenilių ir azoto oksidų. Po kurio laiko buvo nuspręsta, kad to negana, ir buvo pasirašytas naujas, šiai dienai galiojantis EURO 6 standartas, kuris numato, kad transporto priemonė negali į aplinką skleisti daugiau nei 0.50g/km anglies monoksido, 0.005g/km kietųjų dalelių bei 0.17g/km angliavandenilių ir azoto oksidų.
Siekiant atitikti nustatytus standartus, automobilių gamintojai ėmė į automobilius diegti įvairias ekologiškas sistemas, tačiau mažinti azoto dvideginius dyzeliniuose automobiliuose yra gana sudėtinga. Su laiku, po daugelio bandymų buvo pastebėta, kad su šia užduotimi gerai susitvarko karbamido tirpalas. Taip ir atsidaro Adblue. Šios sistemos dėka į aplinką patenka net iki 90 % mažiau azoto oksidų.

Kaip veikia Adblue sistema?

Adblue tirpalas automobilyje yra pilamas į atskirą specialų bakelį. Transporto priemonei veikiant tirpalas yra įpurškiamas į duslintuvą. Jame tirpalas dėl cheminių procesų virsta amoniaku ir anglies dioksidu. Vėliau, dėl reakcijos su azoto oksidais, virsta amoniaku, o galiausiai azoto oksidai paverčiami nekenksmingais junginiais – azoto ir vandens garais.

Adblue sistemos gedimai

Adblue sistemos gedimai

Galima išskirti pagrindinius šios sistemos gedimus, tai yra:

  • Nenaudojamas AdBlue skysčio.
  • Elektriniai su sistema susiję gedimai.
  • Užsikimšę purkštukai.
  • AdBlue sistemos siurblio gedimai.
  • Programavimo klaidos sistemoje.

Laimei, visus gedimus nustatyti ir sutvarkyti galima autoservise patikros metu. Taip pat nereikėtų ignoruoti užsidegusios įspėjamosios Adblue lemputės. Jai įsižiebus reikia patikrinti skysčio kiekį ir papildyti jei reikia. Jei skysčio nepakanka ar jis išvis nenaudojamas, automobilyje gali automatiškai įsijungti variklio ribotuvas ir automobilio galia ženkliai sumažės. Išspręsti šia problemą galima papildžius skysčio a tsargas bakelyje.

Kokį Adblue skystį rinktis?

Kokį Adblue skystį rinktis?

Kaip ir renkantis bet kokį komponentą ar degalus, prioritetas turi būti teikiamas produkto kokybei. Jis turi būti švarus. Nepatariama rinktis pigiausio produkto, kadangi jame gali būti priemaišų dėl kurių ilgainiui gali atsirasti gedimų automobilyje. Svarbu, kad produktas būtų licenciją turinčių gamintojų, skysčio parametrai atitiktų ISO 22241 standartus. AUTODOC internetinėje parduotuvėje rasite kokybiškus, standartus atitinkančius produktus už prieinamą kainą, tad raginame apsilankyti.

Su Adblue susiję mitai ir faktai

Ne visi vairuotojai yra sąžiningi, todėl bando pergudrauti sistemą. Galbūt ir patys esate girdėję būdu, kaip galima sutaupyti apgavus sistemą. Neapsigaukite. Kai kurie iš būdų tėra mitai. Jūs ne tik nesutaupysite, bet ir visai galite pakenkti automobiliui, o išlaidos viršys visus jūsų nuogąstavimus.
Vienas iš mitų yra tai, jog Adblue sistema dažnai genda. Tačiau prisiminkime hibridinius automobilius. Jie taip pat yra kadaise pagarsėję kaip dažnai gendantys ir nepatikimi automobiliai, o šiandienos rinkoje pristatomi modeliai yra modernūs ir aukštos kokybės. Taip pat ir Adblue. Sistema pati nėra linkusi gesti, nors ir yra gana jautri. Dėl netinkamos priežiūros, prastos kokybės skysčio sistemoje gali įvykti nesklandumų. Ar ji dažnai ges priklauso tik nuo automobilį prižiūrinčio asmens.
Tik atsiradus Adblue sistemai buvo manoma, kad vietoj specialaus tirpalo galima pilti mažo druskingumo vandenį. Tačiau sistema modernėjo ir šiai dienai skysčiui pakaitalų nėra. Egzistuoja mitas, kad skystį galima pasigaminti namų sąlygomis iš paprasto karbamido naudojamo augalų tręšimui. Šį produktą galima įsigyti daugelyje parduotuvių, tačiau jo sudėtyje yra daug priedų skirtų augalams ir visiškai netinkančių naudojimui transporto priemonėse. Kuo tai gręsia? Problema gali prasidėti purkštukų užsikimšimu ir jei nebus imtasi jokių veiksmų, užsikimš katalizatorius, o jo keitimo kaina yra gana didelė. Taigi neverta net rizikuoti.
Kai kurie vairuotojai norintys apeiti sistemą renkasi atjungti Adblue. Taip, tai yra įmanoma kaip ir kitų dalių demontavimas ar atjungimas. Atjungus sistemą variklis gali pereiti į avarinį režimą ir važiuoti vos 20 km/val. greičiu. Be to, šios sistemos atjungimas yra vertinamas kaip smarkus pažeidimas ir transporto priemonės savininkui yra duodamas 7 darbo dienų laikotarpis problemai sutvarkyti. Nepadarius to, automobiliui draudžiama dalyvauti viešajame eisme. Be to, Lietuvos Administracinių nusižengimų kodekso 306 ir 307 straipsniuose nurodoma, kad transporto priemonių, kurių į orą išmetamų teršalų kiekis viršija nustatytus ribinius dydžius, eksploatavimas užtraukia 60-300 eurų baudą. Pakartotinas toks nusižengimas gali atsieiti 140-600 eurų. Kaip suprantate, nusižengimai ir baudos gali atsieiti žymiai daugiau nei tinkama Adblue sistemos priežiūra ir palaikymas.

Kiekvieno vairuotojo pareiga būti sąmoningu ir gerbti tiek kitus eismo dalyvius, tiek aplinką. Svarbu užtikrinti tinkamą savo automobilio veikimą ir eksploatuoti jį laikantis visų taisyklių ir reikalavimų. Oro tarša yra didžiulė šiuolaikinio pasaulio problema, todėl turime būti atsakingi ir rūpintis mus supančia aplinka. Adblue sistemos tikslas yra sumažinti kenksmingų dujų patekimą į aplinką, todėl privaloma pasirūpinti tinkama sistemos priežiūra. Šiame straipsnyje plačiau pakalbėjome apie jos paskirtį, priežiūrą ir funkcionavimą. Išvardinome, kokie požymiai signalizuoja apie sistemos gedimus. Aptarėme su ja susijusius mitus ir faktus, minėjome, kuo gręsia bandymai pergudrauti sistemą. Išsiaiškinome, kad nutiktų, jei vietoj specialaus mišinio naudotume prastai pagarsėjusią alternatyvą. Kolkas Adblue yra plačiau naudojama sunkiasvorėse transporto priemonėse, tačiau manome, kad ateityje visuose dyzelinu varomuose automobiliuose ji bus įdiegta, todėl pravartu su ja susipažinti anksčiau. Tikimės, kad mūsų skaitytojai yra atsakingi ir sąmoningi vairuotojai, kurie dėl savo asmeninių patogumų ar interesų nenumoja ranka į mus visus supančią aplinką.