Plus
Išbandyti premium paskyrą
0   Prekės
#
0,00 €
Pridėkite prekę į krepšelį norėdami atlikti pirkimą

Kas yra pakaitinimo žvakė

Prenumeruoti
MŪSŲ NAUJIENLAIŠKIUS

Norėdami gauti paskutines naujienas ir patarimus, įrašykite savo el. pašto adresą:

Šiame straipsnyje dėmesį skiriame dyzeliu varomų automobilių vairuotojams, kadangi ši tema neįprastai aktuali. Tikriausiai ne vienas vairuotojas susidūrė su variklio paleidimo problemomis, ypač šaltuoju metu. Veikiausia ne viena mintis praskriejo kas galėtų būti sugedę, tačiau atsakymas gali būti labai paprastas – pakaitinimo žvakė. Tad šiame straipsnyje išsiaiškinsime kas yra pakaitinimo žvakė, kokias funkcijas atlieka, koks yra veikimo principas. Taip pat aptarsime, kokie požymiai išduoda, kad žvakė veikia netinkamai arba visai neveikia, ir kaip apsidrausti nuo gedimų ateityje.

Kas yra pakaitinimo žvakė ir kokią funkciją atlieka?

Kas yra pakaitinimo žvakė ir kokią funkciją atlieka?Tai yra elektrinė dalis su kaitinimo elementu, kurią rasite kiekvieno dyzelinio variklio cilindre. Jos pagrindinė funkcija yra sušildyti į sistemą patenkantį kurą ir palengvinti oro bei degalų mišinio užsidegimą. Kitaip tariant, žvakė užtikrina, kad variklis užsivestų esant bet kokioms oro sąlygoms. Žvakės taip pat sušildo aušinimo sistemos skystį. Esant minusinei temperatūrai, žvakės sušildo skystį, todėl greičiau pasiekiama variklio darbinė temperatūra. O išjungus oro tiekimą iš lauko, greičiau sušyla ir automobilio salonas.
Yra keletas kaitinimo žvakių tipų: su išorine vielos kaitinimo spirale (senesnėse transporto priemonėse, traktoriuose, statybų paskirties transporto priemonėse), pliūpsnio žvakės (didelio tūrio varikliams), vienos arba dviejų spiralių kaitinimo žvakės
(senesnėse transporto priemonėse), keraminės kaitinimo žvakės (mažos kompresijos varikliuose), pieštukinės, elektroniniu būdu valdomos dviejų spiralių kaitinimo žvakės ir kaitinimo žvakės su slėgio jutikliu (naujausiose transporto priemonėse su moderniausiais varikliais).

Pakaitinimo žvakės su vienu kaitinimo elementu

Kaip sufleruoja pats pavadinimas, tai yra konstrukcija su vienu pakaitinimo elementu, kuris veikia kuris veikia paleidimo metu ir užvedus variklį. Žvakė greitai pasiekia darbinę temperatūrą ir yra apsaugoma nuo perkaitimo. Taip yra užtikrinamas jos ilgas tarnavimo laikas.

Pakaitinimo žvakės su dviem kaitinimo elementais

Žvakė su dviem pakaitinimo elementais yra naudojama modernesniuose varikliuose, kadangi taip yra užtikrinamas jos tolygus darbas prieš užvedimą, užvedant ir iškart po užvedimo.

Pakaitinimo žvakė su spirale

Žvakės su darbinių elementu spirale yra naudojamos specifinėse transporto priemonėse. Šios žvakės dažniausiai yra naudojamos siekiant palengvinti paleidimą šildymo prietaisuose ar oro pakaitinimui įsiurbimo kolektoriuose.

Kaip veikia pakaitinimo žvakė?

Kaip veikia pakaitinimo žvakė?Variklio paleidimui yra reikalingi šiluma, kuras ir deguonis. Pakaitinimo žvakės yra montuojamos variklio įsiurbimo sistemoje. Jos užduotis yra užtikrinti šilumą. Ji veikia kaip mažas šildytuvas, elektros energija praeina per varžą, kuri stipriai įkaista. Tai reiškia, kad užvedus variklį žvakė turi sušildyti orą ir užtikrinti tinkamą variklio darbą jam esant šaltam ir apriboti kenksmingų teršalų emisiją kol automobilio variklis pasieks darbinę temperatūrą. Tam užtikrinti žvakė įkaista iki labai aukštos temperatūros, net iki 1300 °C.
Ritės viduje esantis kaitinimo elementas įšyla nuo akumuliatoriaus. Žvakės turi šildyti ne tik variklio paleidimo metu, bet ir kaitinti iki 3 minučių variklio laisvos eigos metu. Taip yra užtikrinamas sklandus variklio darbas ir į aplinką patenka mažiau kenksmingų dujų.

Kaitinimo žvakių gedimo požymiai

Kiekvieno elemento gedimas anksčiau ar vėliau pasireiškia, tad ir žvakės ne išimtis. Žinoma, aprašyti požymiai gali būti taikomi daugeliui kitų gedimų todėl pastebėjus bent vieną iš jų vertėtų tikrinti ne konkrečiai žvakes, o visą sistemą. Nepamirškime, kad automobilyje esančiose sistemose komponentai veikia išvien, tad bent vienam iš jų „sunegalavus“ visos sistemos veikla sutrinka.

    1. Sunkumai užvedant variklį

Dažniausiai pasitaikantis požymis signalizuojantis apie žvakės gedimus yra būtent sunkiai užsivedantis variklis. Žinoma, variklį gali būti sunku užvesti dėl daugelio priežasčių, pavyzdžiui esant problemoms susijusiomis su degalais ar akumuliatorius pagal automobilį. Tačiau jei šios sferos yra tvarkingos, o variklį užvesti vis tiek problematiška, pravartu būtų patikrinti, ar žvakės funkcionuoja tinkamai. Jei esant minusinei temperatūrai žvakės veikia netinkamai, variklio cilindrų degimo kamerose esantys žvakių galai nepasieks degimui tinkamos temperatūros. Atitinkamai, variklį bus sunku užvesti arba išvis to padaryti nepavyks.

    2. Netolygus darbas laisva eiga

Perdegus bent vienai žvakei temperatūra cilindruose nukris ir variklį bus sunkiau užvesti. To pasekoje, automobilis laisva eiga negalės veikti tolygiai.

    3. Užsidegusi lemputė su geltona spirale

Užsidegus šiai lemputei reikėtų suprasti, kad signalizuojama apie pakaitinimo žvakių netinkamą veikimą. Įjungus degimą lemputė turi po kelių sekundžių užgesti, kol žvakės pasiekia reikiamą darbinę temperatūrą. Lemputė taip pat gali signalizuoti ir apie kitus gedimus, pavyzdžiui, EGR vožtuvo, variklio valdymo bloko, purkštukų gedimus.

    4. Užsidegusi „Check engine“ lemputė

Tai turbūt akivaizdžiausia priežastis, kad kažkas yra negerai. Jei užsidegė ši lemputė, reikėtų kuo greičiau nuvežti automobilį į saloną ir atlikti diagnostiką. Problema gali būti nebūtinai susijusi su pakaitinimo žvakėmis, tačiau bet kokiu atveju kalba eina apie variklį ir jo komponentus, o signalų apie variklio problemas ignoruoti negalima.

Užsidegusi „Check engine“ lemputė    5. Padidėjusios kuro sanaudos

Dažniausiai tai nėra tiesiogiai susiję su pakaitinimo žvakėmis, tačiau jos taip pat gali būti susijusios su padidėjusiomis kuro sanaudomis. Tai ypač pastebima šaltuoju metų laikotarpiu, kadangi neretai dyzelis būna su priemaišomis, tam kad sumažėtų jo užšalimo temperatūra. Kuro su priemaišomis gali būti mažesnio efektyvumo. Kaitinimo žvakių užduotis yra užtikrinti tinkamą temperatūrą degimo kameroje, kad visas įpurškiamas kuras visiškai sudegtų. Todėl jei žvakės neveikia tinkamai automobilis gali pradėti daugiau naudoti degalų.

    6. Juodi dūmai

Iš automobilio sklindantys juodi dūmai gali būti ne vienos problemos priežastimi. Visų pirma, tamsūs dūmai reiškia, kad kuro – oro santykis yra netinkamas. Šiuo atveju – įpurškiama per daug kuro. Tai gali nutikti dėl užsikimšusio oro filtro, purkštukų, siurblio ar kitų degimo procese dalyvaujančių komponentų. Tačiau taip pat galimi ir žvakių gedimai, kadangi joms veikiant netinkamai ar sugedus, visas degimo procesas sutrinka.

Juodi dūmai    7. Balti dūmai

Baltos spalvos dūmai dažniausiai yra nesudegęs kuras. Tai reiškia, kad darniam degimo procesui trūksta temperatūros. Šaltuoju metų laiku varikliui šylant iš po automobilio kyla balti dūmai ir tai yra normalu. Tačiau varikliui įšylus to neturėtų būti. Balti dūmai gali reikšti, kad sugedo kaitinimo žvakės arba kaitinimo žvakių valdymo modulis. Taip pat tai gali būti susiję su įpurškimo sistemos sutrikimais.

Balti dūmaiKada keisti pakaitinimo žvakes?

Nėra universalaus atsakymo kada jas reikia keisti. Dažniausiai tai nurodo gamintojas. Tačiau jei nežinote kada jūsų automobilyje jos buvo paskutinį kartą keistos, rekomenduojama tą padaryti nuvažiavus 100.000 – 150.000 km. Jei įtariate, kad žvakės blogai funkcionuoja, jas gali tekti pakeisti anksčiau. Be to, niekas nėra apsaugotas nuo gamyklinio defekto.

Nors pakaitinimo žvakė yra labai mažas elementas, jis atlieka be galo svarbią funkciją variklio paleidimo ir veikimo procese. Kaip ir bet kokio kito elemento gedimus, žvakės gedimų ignoruoti negalima kitaip gali būti padaryta rimta žala jūsų varikliui. Straipsnyje aptarėme kokie požymiai išduoda apie žvakės gedimus. Pastebėjus juos rekomenduojame kreiptis į specialistus ir atlikti diagnostiką, kadangi mūsų išvardinti požymiai gali reikšti ir visai kitas problemas. Apsaugoti savo automobilį galite ir laiku keisdami žvakes, taip sumažinsite perdegimo tikimybę.