Plus
Išbandyti premium paskyrą
0   Prekės
#
0,00 €
Pridėkite prekę į krepšelį norėdami atlikti pirkimą

Patarimai važiuojant žiemą

Prenumeruoti
MŪSŲ NAUJIENLAIŠKIUS

Norėdami gauti paskutines naujienas ir patarimus, įrašykite savo el. pašto adresą:

Šaltojo sezono metu vairuotojui reikalingas ypatingas budrumas. Jei bent kelioms sekundėms atitrauksite dėmesį nuo kelio, galite sukelti kelių eismo įvykį. Mes jums patarsime, kaip saugotis kelyje žiemą ir išvengti bėdų.

5 pagrindiniai pavojai kylantys kelyje žiemos metu:

 1. Ledo danga. Ratų sukibimas ant ledo yra minimalus. Tik vienas neatsargus judesys – ir automobilis pradeda slysti. Taip pat žymiai padidėja stabdymo kelias važiuojant slidžiu kelio paviršiumi.
 2. Ką tik iškritęs sniegas. Jis slepia įvairias kliūtis, o tai gali sukelti eismo įvykį.
 3. Purvinas sniegas. Jis dažnai sukelia „skalbimą“ – reiškinį, kai tarp padangų protektoriaus ir kelio susidaro purvo, sniego ir vandens sluoksnis. Dėl prarasto kontakto su kelio paviršiumi automobilis nebegali stabdyti, greitėti ar manevruoti.
 4. Blogas matomumas. Dėl sniego, šalčio ir temperatūros pokyčių automobilių langai dažnai aprasoja ar apledėja. Tokiomis aplinkybėmis neįmanoma matyti ir tinkamai įvertinti vairavimo situacijos. Taip pat, dėl susidariusio sniego sluoksnio, vairuotojas negali gerai matyti kelio ženklų.
 5. Žema temperatūra. Labai žemoje temperatūroje padangos guma tampa kietesnė. Tai pablogina ratų sukibimą su kelio danga. Ryšys tarp ratų ir kelio dangos tampa nepatikimu, o stabdymo kelias žymiai padidėja.

12 „AUTODOC“ patarimų saugiai važiuoti žiemos metu:

 1. Prieš ateinant žiemos sezonui būtinai pakeiskite vasarines padangas į žiemines. Jos pagamintos iš specialios gumos ir išlieka elastingos žemoje temperatūroje. Taip pat, žieminių padangų gumos sudėtyje yra daug silicio, kuris pagerina ratų sukibimą su slidžia kelio danga. Protektoriaus raštas taip pat yra pritaikytas važiuoti šlapiu ir slidžiu keliu. Kai kurie padangų gamintojai įdiegia protektorius su specialiais mikrosiurbliais, kurie sugeria drėgmę nuo ledo paviršiaus.
 2. Prieš pradėdami važiuoti būtinai pašalinkite sniegą nuo automobilio paviršiaus ir nuvalykite apledėjusius langus. Tam yra naudojami specialūs grandikliai/šepečiai bei cheminės priemonės. Svarbu, kad langai būtų visiškai atšilę. Retkarčiais gerai išvalykite ratlankius ir automobilio sparnus nuo susikaupusio sniego ir purvo. Jei sniegas ir purvas užšąla, tai trukdo įprastai pasukti ratus ir apsunkina manevravimą posūkių metu. Taip pat, prieš pradedami vairuoti, gerai nuvalykite sniegą nuo automobilio stogo, nes jis trukdo matomumą už jūsų važiuojančiam automobiliui. Be to, gerai nuvalykite automobilio išorinio apšvietimo detales, ypač avarinius ir posūkių žibintus, kad kitiems eismo dalyviams būtų lengviau identifikuoti jūsų automobilį.

 1. Nevažiuokite apsirengę žieminiais drabužiais. Tai labai trukdo jūsų judesiams. Be to, labai storos žieminės striukės neleidžia patikimai pritvirtinti saugos diržo, kas gali sukelti sužalojimus kelių eismo įvykio metu. Naudokite klimato kontrolės sistemą, kad automobilio vidinė temperatūra būtų jums optimali. Storus drabužius keiskite į ploną striukę ar liemenę.
 2. Laikykitės saugaus atstumo nuo priešais jus važiuojančios transporto priemonės. Važiuojant mažu greičiu eismo kamščiuose jis gali būti keli metrai, bet važiuojant greitkeliu atstumą reikia gerokai padidinti. Idealiu atveju atstumas tarp automobilių turėtų būti du kartus didesnis nei greitis, kuriuo jūs važiuojate. Pavyzdžiui, jei jūs važiuojate 40 km/h greičiu, tai atstumas tarp jūsų ir priešais jus važiuojančio automobilio turėtų būti 80 m.
 3. Atkreipkite dėmesį į kelio ženklus abiejose kelio pusėse. Tai padės jums geriau orientuotis, jei, dėl susidariusio sniego dangos, negalėsite atpažinti kažkurio ženklo.

 1. Stebėkite kitų vairuotojų manevrus – jie gali padaryti klaidų. Jeigu už jūsų važiuojantis automobilis nesilaiko saugaus atstumo, leiskite jam jus aplenkti, nes, esant reikalui, jūs turėsite laiko pristabdyti automobilį, priešingai nei kitas vairuotojas.
 2. Venkite aplenkti specializuotas transporto priemones. Pavyzdžiui, sniego valymo transporto priemonės išmeta daug sniego, o tai žymiai pablogina matomumą. Tokiais atvejais lenkti yra ypač pavojinga – sniego plūgo plotis dažnai yra didesnis už patį automobilį ir jį sunku pastebėti.

 1. Jeigu ratai slysta ir negalite pajudėti, pasinaudokite specialiu purškikliu, kuris padės padidinti ratų sukibimą su ledu. Tai užtikrins jūsų automobilio judėjimą net ir labai storu bei dideliu ledo sluoksniu.
 2. Pradėkite stabdyti iš anksto prieš šviesoforus ir sankryžas. Šios vietos yra labai pavojingos dėl dviejų priežasčių. Pirma, dėl nuolatinio stabdymo, kelio paviršius ten yra slidesnis nei kitose kelio dalyse. Antra, yra didelė tikimybė susidurti su kita transporto priemone, kurios vairuotojas gali padaryti klaidą.
 3. Greitėjimo metu ratai turi būti ištiesinti, kitaip galite lengvai prarasti ratų sukibimą su kelio danga.
 4. Kai planuojate žiemos atostogas, įsitikinkite, kad jūsų bagažas yra tinkamai supakuotas ir patikimai sudėtas – nelaimingo atsitikimo metu net ir smulkūs objektai gali būti labai pavojingi dėl smūgio inercijos.
 5. Mokykitės manevravimo įgūdžių. Pateikiame nuorodas, kaip reikėtų manevruoti slidžiame kelyje:
  • Jei automobilis nereaguoja į vairavimo komandą, vairą reikia grąžinti į pradinę padėtį, o tada vėl jį pasukti. Visiškas vairo susukimas yra draudžiamas – galite visiškai prarasti automobilio kontrolę.
  • Norėdami teisingai pradėti posūkį, pirmiausia atlikite šiuos veiksmus. Norėdami išvengti priekinių ratų slydimo, prieš pradėdami manevrą, maksimaliai juos apkraukite. Kad tai padaryti, turite staigiai atleisti akceleratoriaus pedalą, o tada pasukti vairą dideliu kampu. Posūkiui pasibaigus šiek tiek paspauskite akceleratoriaus pedalą.
  • Jeigu vairuojate galiniais ratais varomą automobilį ir norite išvengti slydimo, pirmiausia pasukite vairą slydimo kryptimi, o tada visiškai atleiskite akceleratoriaus pedalą. Kalbant apie automobilius visais varomais ratais, vairas taip pat turėtų būti pasuktas slydimo kryptimi, bet akceleratoriaus pedalą reikėtų atleisti tik dalinai, o ne visiškai. Jei automobilis yra priekiniais varomais ratais, pirmiausia reikia pasukti ratus į norimą važiavimo kryptį, o tada paspausti akceleratoriaus pedalą.
  • Taip pat automobilį galima valdyti sankabos pedalo pagalba. Trumpas jo paspaudimas gali sustabdyti automobilio sukimąsi ir slydimą. Sniegu padengtose zonose, kur nėra pakankamai traukos, kad pradėtumėte važiuoti, variklio sukimosi greitį galite padidinti atlaisvindami sankabą.
  • Saugiam stabdymui tobulas yra nutrūkstantis stabdymo metodas. Jį sudaro trumpų, staigių ir pasikartojančių stabdžių pedalo paspaudimų serija. Toks metodas leidžia palaipsniui mažinti automobilio greitį, tuo pačiu išvengiant ratų slydimo.
  • Priekiniais varomais ratais automobilio slydimą galima kontroliuoti ir vienu metu paspaudus akceleratoriaus ir stabdžių pedalus. Panašūs manevrai gali būti atliekami naudojant rankinį stabdžių mechanizmą.

Išvada

Žiemos kelias yra kupinas pavojų. Tačiau tai nereiškia, kad reikėtų palikti automobilį garaže, kol orai atšils. Jūs tikrai galite mėgautis vairuodami žiemą, jei būsite atidūs kitiems eismo dalyviams, išlaikysite gerą savo automobilio sistemų ir detalių veikimą, nuolat tobulinsite vairavimo įgūdžius ir laikysitės mūsų rekomendacijų.